TR EN
Hizmetler

Ağ Erişim Kontrolü (Network Access Control)

Kurum içi iletişim ağında ve bu ağda bulunan uç cihazların güvenliği, bu uç cihazların kurum içi güvenlik politikalarına uygunluğu ve bu politikalara uygun yapılandırılmayan uç cihazların denetlenmesi kurumlar için kritik seviyede önemlidir. Ağ Erişim Kontrolü (NAC = Network Access Control) sistemleri bu güvenliği sunan teknolojidir.

NAC çözümlerinin uyguladığı güvenlik yöntemi şu şekilde işlemektedir: NAC çözümü öncelikle ağa bağlı uç cihazları tespit eder. Uç cihazlar tespit edildikten sonra NAC sunucusu yetkilendirme ve güvenlik değerlendirme sürecini başlatır. Bu süreç ya direk olarak uç cihazlara yüklü olan yazılım ajanları aracılığı ile ya da dolaylı olarak harici bir ağ-bazlı tarama cihazının uç cihazlarının tepkilerini test etmesi ile gerçekleşir. Eğer bir uç cihaz belirlenen güvenlik politikalarını sağlıyorsa, bu cihaza görev ve sorumluluklarına göre erişim yetkisi verilir. Eğer güvensiz bir uç cihaz belirlenirse, bu uç cihaz karantinaya alınarak gerekli uygun yapılandırılmanın yapılması beklenir. Bazı durumlarda uç cihazın yaratacağı risk değerlendirilerek, NAC çözümü iyileştirme önerisinde de bulunabilir.

TESLAKOM NAC çözümleri ajansız (agentless) yöntemi baz alan bir teknoloji sunar. Temel olarak kolay bir kurulum ve yönetim prensibini baz alan TESLAKOM NAC çözümlerinde ajan, 802.1x, ağ değişiklikleri, mirror/span veya uygulama gereksinimi yoktur. Uç cihaz üreticisi bağımsız olan çözümlerimizde kablosuz cihaz ve sanal ortam desteği de sunulmaktadır. POrt bazlı lisanslama modeli sayesinde rakiplerine kıyasla ekonomik bir çözüm sunan TESLAKOM NAC çözümleri kurumunuzun erişim güvenliği eksiksiz olarak sağlar.

Detaylı Bilgi İçin: Portnox NAC