Teslakom
Kategori Seçiniz
Network Packet Broker Nedir? Ne İşe Yarar?
Network Packet Broker Nedir? Ne İşe Yarar?
Network Packet Broker Nedir? Ne İşe Yarar?
Şirketinizin yeni bir veri ihlali istatistiğinde yer almasını nasıl engelliyorsunuz? En doğru cevap, en gelişmiş saldırganları bile uzak tutan güvenli bir ağ altyapısı oluşturmaktır.

 Bu nedenle şirketler 2023 yılına kadar siber güvenlik araçlarına yaklaşık 250 milyar dolar harcayacak. Ancak güvenli bir ağ altyapısı sadece şifreleme, antivirüs, yeni nesil güvenlik duvarları, IDS/IPS, veri sızıntısını önleme ve daha fazlasına milyonlarca dolar harcamakla ilgili değil.

 Yaygın bir görünürlük (visibility) katmanı olmadan, güvenli bir ağ altyapısına yaptığınız tüm yatırımlar hiçbir işe yaramayacaktır.

 Ve herhangi bir görünürlük katmanının en önemli bileşenlerinden biri Network Packet Broker cihazıdır. Güvenlik araçlarına yapılan yatırımları artırmadan önce, Network Packet Broker’larının güvenli bir ağ altyapısında oynadığı rol hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var.


Network Packet Broker Nedir?Network Packet Broker (NPB) ham veri paketlerini SPAN ve TAP noktalarından gerekli tüm güvenlik, izleme ve performans cihazlarına yönlendiren aktif bir cihazdır.

 Bu cihazlar, ağ trafiğiniz için gerçek aracılar olarak işlev görür. Güvenli ağ altyapınızdaki araçların tüm veriyi almasını sağlayarak saldırganların sömürülmesi için güvenlik açıkları oluşturan kör noktaları ortadan kaldıran aracılardır.

 Ağ altyapısı, tüm güvenlik ve izleme araçlarını yerinde (inline) uygulamak için çok karmaşık hale geldi. NPB'leri kullanmak, aşağıdaki gibi işlevler sağlayarak karmaşık, kaynak yoğun mimarilerde bu araçların etkinliğini artırabilir:

   
- Toplam Ağ Görünürlüğü: Bilinen, şüpheli ve bilinmeyen trafiği tanımlayabilmeniz için veri paketlerini güvenlik ve izleme cihazlarına geçmeden önce analiz etme.


- Ağ Sağlamlığı: Ağ karmaşıklığının güvenliği veya performansı engellememesi için gelişmiş trafik filtreleme, veri kaybı önleme, yüksek kullanılabilirlik, sıyırma, veri tekilleştirme ve diğer yetenekleri sunar.

 
- Ağ Yönetimi: Trafiğin nasıl izlendiğini kontrol etmenizi sağlarken aynı zamanda veri türlerine dayalı olarak trafiği akıllıca yönlendirir.


Düzgün uygulandığında, NPB'ler trafiği bir bağlantıdan bir araca, bir bağlantıdan birden çok araca, birden çok bağlantıdan bir araca ve birden çok bağlantıdan birden çok araca yönlendirmenizi sağlar. Benzersiz altyapınıza uyacak doğru NPB türlerine ihtiyacınız var.

Ağ Mimariniza Uygun Network Packet Broker Nasıl Seçilmelidir?

Tüm NPB'ler eşit yaratılmaz. Hepsi, iş hacmini, performansı ve ağ bağlantı noktası yoğunluğunu optimize etmek için tasarlanmış olsa da, hangi NPB'lerin güvenli ağ altyapınız için en uygun olduğunu belirlemeniz gerekir.

Ağ mimarinizi nasıl tasarlayacağınıza karar verirken, göz önünde bulundurmanız gereken üç temel NPB türü vardır:


-Sabit Yapılandırma: Bunlar, ağ topolojiniz iyi tanımlandığında, raf alanı hazır olduğunda ve harici pasif TAP’leri, SPAN bağlantı noktalarını ve cihazları NPB üzerinden toplayacağınız zaman idealdir.
Modüler,
-Çok Amaçlı: Ağınızdaki herhangi bir görünürlük senaryosuna uyum sağlayabilen tek, çok amaçlı bir platform. Güvenli ağ altyapınız için daha özel ihtiyaçlarınız varsa, modüler bir platformun esnekliği yardımcı olabilir.

-Hibrid Broker / Bypass: Ek arıza güvenliği ve inline cihaz desteği için çok amaçlı bypass işlevini gelişmiş NPB özellikleriyle birleştirin.


Güvenli ağ altyapınız için hangi NPB'leri seçerseniz seçin, bağlantı noktasından bağlantı noktasına ve bölümden bölüme trafiği sorunsuz bir şekilde toplamak ve iletmek için anahtarlama yapınıza bağlanır.NPB'leriniz doğru konumlandırıldığında, yalnızca ağ görünürlüğünü artırmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut güvenlik ve izleme araçlarının verimliliğini en üst düzeye çıkarırlar.

NPB ile Ağ Yatırımlarınızı En Üst Düzeye Çıkarmanın 3 YoluNPB'ler için yatırım getirisi sadece kendi işlevleriyle ilgili değil, aynı zamanda güvenli ağ altyapısı yatırımlarınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizle de ilgilidir.


Doğru NPB'lerin mevcut güvenlik ve izleme araçlarınızı etkilemesinin üç önemli yolu vardır:


-Operasyon Kolaylığı: Gelişmiş filtreleme ve analiz, belirli derecede kötü niyetli trafiğin araç performansını düşürmesini önlemeye yardımcı olur. Bu, güvenli ağ altyapınızda güvenilir performans sağlayabilmeniz için çalışabilirliği en üst düzeye çıkarır.


-Kullanılabilirlik: Herhangi bir NPB'nin sahip olması hoş özelliklerinden biri, yüksek kullanılabilirlik / iş sürekliliği sağlamlığıdır. Doğru NPB'ler altyapınız boyunca çalışmama süresini azaltır ve bu da güvenlik endişeleri için trafiği sürekli izlemenize yardımcı olur.


-Ölçeklenebilirlik: Ağ mimariniz giderek karmaşıklaştıkça, bağlantı noktası yoğunluğu da sorun olmaya devam edecektir. Yalnızca SPAN bağlantı noktaları ve TAP’ler aracılığıyla çok fazla araç ekleyebilirsiniz. Network Packet Broker’lar , araç performansını düşürecek aşırı sıkışıklık ile karşılaşmamanızı sağlamak için bağlantı noktası yoğunluğunu artırır.

Ağ Görünürlüğünün Değişen Yüzüne Ayak UydurunGenel olarak konuşursak, Network Packet Broker, doğru TAP ve bypass anahtar kombinasyonuyla eşleştirildiğinde ağ görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.Bununla birlikte, en yaygın ağ görünürlüğü katmanına bile veri hızlarındaki artışlar ve ağ araçlarının gittikçe karmaşıklaşmasıyla meydan okunacaktır. İzleme talepleri ile ağ aracı performansının etkili bir şekilde işlenmesi arasında geniş bir boşluk var.Bu zorlukları aşmak için, görünürlüğünüzün daha fazla işlem yapılabilir ağ zekası sağlayabilmesi gerekir. Standart NPB işlevselliğinin ötesine geçmeniz gerekir.Bu nedenle, özellikle ağ zekasını artırmak için tasarlanmış bir paket hızlandırma modülü olan Packetron'u oluşturduk. Packetron, genellikle görünürlük katmanıyla ilişkili olmayan şifre çözme ve tehdit algılama işlevleri de dahil olmak üzere NPB'lere yeni özellikler getirebilir.

Görünürlük katmanınıza yeni bir ağ zekası düzeyi eklemek ve NPB'lerinizden daha fazla yararlanmak istiyorsanız, Niagara Networks'ün nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için bugün bizimle iletişime geçin.

Referans: https://blog.niagaranetworks.com/blog/