Teslakom
Network Tap Nedir Network Tap, çeşitli izleme cihazlarının kullanımı için trafiğin "kopyasını" oluşturan harici bir ağ cihazıdır. Bağlantı noktası (port) yansıtmaya (mirroring) izin verir ve bir kuruluşun ağ yığınının karmaşık bir parçasıdır. Network Tap, veri IP paketlerini kopyalayabilmeleri ve bir izleme cihazına gönderebilmeleri için ağın yolunda gözlemlenmesi gereken bir noktaya yerleştirilir. Ağ tasarımcısı, ağ arayüzü gözleminin nedenine bağlı olarak ağ bağlantısının önemli noktasının ağ altyapısına nereye yerleştirileceğine karar verecektir: veri toplama, analiz, genel ağ izleme veya daha kritik izinsiz giriş tespiti vb.

Trafiğe girmesine rağmen, Network Tap onu hiçbir şekilde değiştirmez ve ağdaki trafik izleme veya bağlantı noktası yansıtma işleminden etkilenmez. İzleme, ağın dışındaki bir cihaz tarafından, bir
Network Tap adaptörü aracılığıyla trafiğin bir kopyası üzerinde gerçekleştirildiğinden, bu dağıtım genellikle 'bant dışı' olarak adlandırılır.

Bu şekilde, trafiğin 'göze çarpmayan bir gözlemcisi' gibi davranır ve verilerin bir kopyasını bağlı olan her cihaza besler. Bu, o noktada tam ağ görünürlüğü sağlar. Bununla birlikte, aynı zamanda, Tap veya izleme cihazı arızalanırsa - trafiği veya akışını hiçbir şekilde etkilemez ve böylece işletim sisteminin güvenli kalmasını sağlar.

Network Tap'ler hem pasif hem de aktif versiyonlarda olabilir.

Bir başka etkili Tap türü, fiber Tap'tir. Fiber optik Tap, optik fiber hattına sarılır ve bir arıza noktası girmeden tüm ağ trafiğini yansıtır ve optik ağlardaki ağ verilerine güvenli erişim sağlar.
Aktif Network Tap Bu izleme / tap port!ları sabit bir tap yapılandırması sağlar. N1 (Rx) T1'e, N2 (Rx) T2'ye bağlıdır.

Elektrik kesintisi ve donanım cihazlarının çalışmaması durumunda, ağ trafiği akışı korunurken, entegre aktif Tap noktası görünürlüğünü kaybeder.
Pasif Network Tap Bu izleme / tap port'ları ayrıca sabit bir tap yapılandırması sağlar. N1 (Tx), M1 izleme portuna; N2 (Tx), M2 izleme portuna bağlıdır.

Elektrik kesintisi durumunda, izleme / tap port'larının trafik akışı korunur, çünkü bunlar pasif ayırıcılar aracılığıyla doğrudan karşılık gelen ağ portlarına bağlanır.
Network Tap Tanıtım Doküman ve Videoları
Network Visibility Company