Teslakom
Kategori Seçiniz
Ayrıcalıklı Süreç Otomasyonu (PPA) Nedir?
Ayrıcalıklı Süreç Otomasyonu (PPA) Nedir?
Ayrıcalıklı Süreç Otomasyonu (PPA) Nedir?
Ayrıcalıklı Süreç Otomasyonu (PPA), ayrıcalıklı hesaplar kullanarak birden çok sistemle etkileşime giren BT ve iş süreçleri için ortaya çıkan otomasyon kategorisidir. BT içinde ve şirket genelinde riski ve maliyetleri azaltmanın en önemli anahtarıdır. Bir süreçteki insan etkileşimlerini taklit etmek veya çoğaltmak için tasarlanan “Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)” arasında önemli farklılıklar vardır. RPA bazı senaryolarda çok değerli olsa da, daha fazla esneklik ve insan etkileşimi gerektiren yüksek değerli, güvenlik bilincine sahip ortamlarda amaca uygun değildir. PPA'da dikkate alınması gereken iki önemli husus vardır: “ayrıcalıklı hesaplar” ve “otomasyon”.

Ayrıcalıklı Hesaplar

Ayrıcalıklı Hesaplar, normal kullanıcılara göre bazı özel yeteneklere ve yetkilere sahip hesaplardır. Bunlara “yönetici”, "admin" veya “süpervizör” hesapları denebilir. Hemen hemen her uygulamanın, hizmetin, bulut uygulamasının veya fiziksel cihazın bir veya daha fazla yönetici hesabı bulunur. Bu hesaplar, diğer kullanıcı hesaplarını oluşturma veya silme, IP adresleri, banka hesabı faiz oranları gibi kritik yapılandırma ayarlarını değiştirme veya kişisel verileri güncelleme gücüne sahip oldukları için son derece önemlidir. Bu hesaplar çok değerlidir ve dikkatle yönetilmesi ve kontrol edilmesi gerekir ki, bir siber saldırının öncelikli hedefleridir.

PAM'ın “Kimlik Erişimi ve Yönetimi (IAM)” olmadığını belirtmek gerekir. IAM, kullanıcının “kim” olduğunu kanıtlamaya odaklanır, PAM daha sonra ne yapabileceklerini, hangi sistemlere ve ne zaman yapabileceklerini kontrol eder. Osirium’un PxM Platformu gibi modern bir PAM çözümü daha da ileri gider ve oturum kaydı dahil analitik ve gelişmiş denetim araçları sunar.

Otomasyon

Otomasyon ile ilgili birçok tartışma otomobil üretim hatlarına referansla başlar. En erken başarılı üretim hattı operasyonlarından birinin Ford Motor Company tarafından yapıldığı yaygın olarak kabul edilmektedir. Parçalar ve süreçler üzerinde standart hale getirilerek, otomobil montajı ısmarlama bir işten aynı ürünlerin seri üretimine dönüştürüldü. Teknoloji ilerledikçe, birçok durumda, insan operatörlerini hareketlerini çoğaltan robotlarla değiştirmek nispeten kolaydı (operasyonel açıdan). Otomobil üretimi artık çelik saclardan fabrikadan çıkmaya kadar çoğunlukla otomatik bir süreçtir. İlginçtir ki, çoğu üretim hattı hala yüksek derecede uzmanlaşmış operasyonlar için veya kararların verilmesi gereken durumlarda insanlardan faydalanır.

BT Yöneticileri, bash, python vb. gibi çeşitli komut dosyası araçlarını kullanarak yinelenen, manüel görevlerden ve güçlü otomasyon sistemlerinden kaçınmak konusunda her zaman çok yaratıcı olmuştur. Dezavantajı, hangi komut dosyalarının kullanılabilir olduğuna ilişkin görünürlüğün neredeyse imkansız olmasıdır. Ayrıca, her bir alan adı için uzman oluşturma komut dosyası olduğundan, birden fazla sistemi kapsayan otomasyon oluşturamazsınız. En kötü yanı, bu komut dosyalarının gömülü kimlik bilgileriyle sonuçlanabilmesidir: Büyük bir güvenlik riski....

Son beş yılda, otomobil üretim hattındakine benzer bir dönüşüm, birçok işletmede “Robotik Proses Otomasyonu (RPA)” ile başladı. Bu sistemler, belgeleri okumak (optik karakter tanıma “OCR”) ve uygulamalara insan girişlerini simüle etmek de dahil olmak üzere insanlarım yaptığı işleri çoğaltma konusunda etkileyici yeteneklere sahiptir. İşlemler, faturaları veya ödemeleri işleme koymak gibi oldukça tekrarlanan ve standart hale getirildiğinde, maliyet tasarrufu için büyük potansiyeller vardır.

Ancak bu otomasyon araçları, sonuçları doğrulamak veya seçim yapmak için insan etkileşimi gerektiren süreçlerle başa çıkma esneklikleri ile sınırlıdır. Ayrıca, bu değerli yönetici kimlik bilgilerini koruma yetenekleriyle de sınırlıdırlar.

PPA'üm Süper Güçleri

Ayrıcalıklı Proses Otomasyonu (PPA) bu sorunları çözer ve daha da ileri avantajlar sunar. Osirium’un PPA çözümü, şirketin ayrıcalıklı hesapları yönetme konusundaki kapsamlı geçmişine ve deneyimine dayanır. Önemlisi, hafif ve ölçeklenebilir otomasyon çerçevesinden önemli faydalar sağlar.

Ticari kullanıcılar için, normalde birden fazla yöneticiye ihtiyaç duyulan karmaşık süreçler artık otomatik hale getirilebilir ve daha az personele veya iş ekiplerine devredilebilir. Örneğin, sistemlerinin her birinde hesap oluşturmak için birden fazla yöneticiye ihtiyaç duyan yeni bir birleştirme işlemi İK tarafından çalıştırılabilir veya Finans ekibi, yönetici kimlik bilgilerine veya sertifikalarına ihtiyaç duymadan AWS'den kullanım raporları alabilir.

Bu görevler saatler yerine dakikalar sürdüğünde, personelinizi daha verimli kullanabilir ve yetkileri sadece ilgili iş kolu ekiplerine devrettiğiniz için BT yüksek değerli iş girişimlerine odaklanabilir. Üstelik, maliyetler azalırken güvenlik artar ve son kullanıcılar
üretken ve güçlendirilmiş olur.

Ayrıcalıklı Süreç Otomasyonu, önümüzdeki yıllarda çok daha fazla adını duyacağımız bir konu. Sıkı kontrol gerektiren, ancak dostça bir arayüze sahip karmaşık görevleri otomatikleştirmede eksik halka olan PPA, dijital dönüşüm projelerinizi hızlandırmanın sırrı olabilir.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayıp ilgili videomuzu da izleyebilirsiniz.