Teslakom
Kategori Seçiniz
Neden Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi Kullanmalısınız?
Neden Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi Kullanmalısınız?
Neden Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi Kullanmalısınız?
BT yöneticisiyseniz, zamanınızı işinizi ileriye taşıyacak sistemleri ve çözümleri geliştirmek için ideal bir dünyada geçirmek istersiniz…Bununla birlikte, fikri mülkiyet, müşteri verileri, ağlar ve hassas ekipmanlar - bu varlıkların tümü veri hırsızlığı, siber suçlar, kötü niyetli dahili saldırılar ve veri ihlalleri ile birkaç dakika içinde zayıflatılabilir.Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) çözümünün, elinizdeki işe odaklanmanıza, kuruluşunuzun en büyük varlıklarını koruduğunuz bilgisine güvenmenize neden olmasının beş nedeni:


1) İşletmeler giderek daha fazla dış kaynak kullanmaktadır ve kapılarını yüklenicilere, ortaklara ve dış hizmet sağlayıcılara açmaktadır. Bu üçüncü tarafların işlerini yapabilmek için sistemlerinize ve cihazlarınıza erişmesi gerekir. PAM çözümü, şifreleri ve kimlik bilgilerini dağıtma riski olmadan bu üçüncü taraflara güvenli uzaktan erişim vermenizi sağlar. Osirium’un benzersiz yaklaşımı, mevcut etkin dizininiz üzerinde güvenli bir katman sağlar. Üçüncü taraflar, yalnızca işi yapmak için ihtiyaç duydukları cihazlarla tam olarak eşleştirilir ve bir daha asla şifrelerinizle temas etmeyecektir.


2) Aynı zamanda, harika bir PAM çözümü, cihazlara, ağlara ve sistemlere erişimi tam olarak kullanıcının rolüyle (sizin için çalışıyor olsunlar ya da harici bir kaynak olsun) eşleştirecektir. Erişimi sınırlamanın, bir veri ihlali veya hırsızlığı gerçekleştirme fırsatlarının sayısını azaltacağını düşünmek çok yanıltıcıdır. Kuruluşunuzun yalnızca iki erişim katmanı olduğu günler geride kaldı: kullanıcı veya SysAdmin. Ismarlama erişim rolleri tasarlayabilmeli ve ardından kuruluşunuz geliştikçe bu rolleri birkaç dakika içinde değiştirebilmeli veya silebilmelisiniz.
 
3) Rollerden bahsederken, kimin, ne zaman ve hangi sistemde tam olarak ne yaptığını tam olarak denetleyebilmemiz güven verici olmaz mıydı? Osirium bunu mümkün kılar: GDPR, NIS, PCI-DSS, ISO 27001 vb. ancak uyumluluk çalışmalarının zamanını ve maliyetini düşürürsünüz.


4) Müşterilerimizle sohbet ederek DevOps'u yönetmenin giderek zorlaştığını biliyoruz. Dijital dönüşüm, sistemlerin dengelenmesi için yüksek hacim ve karmaşıklığın her yıl arttığı anlamına geliyor. Test amaçlı yüklemeler ve daha sonra yaşam döngüsü veya ürün ve hizmetler ile ilgili dağıtımlar, kuruluşunuzu sunuculara ve verilere açık bağlantılar yoluyla güvenlik tehditlerine maruz bırakabilir. Osirium, tekrarlayan görevleri ve süreçleri otomatikleştirerek bu baş ağrısını giderir.


5) Son olarak, basit bir nokta, ama önemli bir nokta: insan beyni çok karmaşık şifreleri hatırlamak (ve değiştirmek) için tasarlanmamıştır. Bilişsel yük çok büyüktür ve kişisel yardımcı anılara (futbol takımları, evcil hayvanlar, çocuklar vb.) güvenmeye yol açar. İş arkadaşlarınıza tamamen şifre işleminden çıkararak yardımcı olabilirsiniz. Bunun yerine, Osirium işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları kimlik bilgilerini sağlar ve başka bir şey yapmaz. Başka bir beyin fırtınası da, kuruluşunuza eklenen şifre sayısındaki bu çarpıcı azalmanın, saldırı arayüzünüzü hemen azaltacağıdır.Düşünün, bir daha asla “sifre123” kullanan meslektaşlarınız için endişelenmenize gerek kalmayacak - şimdi iyi bir gece uykusu çekmek için yeterli sebep bu.

Referans: https://osirium.com/blogfeed/